Jak kłaść kamień elewacyjny?

W ostatnich czasach niezwykle popularny i modny stał się kamień elewacyjny służący jako wykończenie elewacji zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz.
Nasza firma proponuje najwyższej jakości naturalny kamień elewacyjny, który cechuje szeroka paleta barw oraz faktur.
Do naturalnych cech kamienia elewacyjnego należy zaliczyć naturalną izolację termiczną, która zabezpiecza budynek przed wilgocią oraz chroni przez zanieczyszczeniami.

W związku z powyższym postanowiliśmy zrobić dla Państwa fachową instrukcję i poradnik jak kłaść kamień elewacyjny. Jeżeli chcemy kłaść kamień na zewnątrz to musi to odbywać się w dogodnych warunkach pogodowych w temperaturze nie mniejszej niż 5 stopni Celcjusza.

  1. Na początku najlepiej przygotować zestaw narzędzi, które będą niezbędne do pracy i są to: kamień elewacyjny, zaprawa klejowa, szlifierka kątowa – najlepiej diamentowa, szpachelka, kielnia, młotek zwykły, gumowy i murarski, wiaderko, poziomica, metr i ołówek.
  2. Następną czynnością, którą musimy wykonać jest przygotowanie powierzchni pod położenie kamienia. Jeżeli kładziemy kamień na ścianie, należy ją wcześniej wyczyścić z jakichkolwiek zanieczyszczeń czy farb a następnie zagruntować specjalnie przygotowanym do tego preparatem. Jeżeli natomiast kamień chcemy układać na płytach kartonowo – gipsowych należy pamiętać ażeby je porządnie zagruntować.
  3. Jeżeli mamy już komplet narzędzi oraz przygotowaną ścianę to można przejść do punktu kulminacyjnego czyli układania kamienia na ścianie. Duże znaczenia odgrywa tutaj czystość tzn. ażeby używana do klejenia zaprawa nie znalazła się po zewnętrznej stronie kamienia ponieważ może go trwale uszkodzić np. odbarwić się i dodatkowo bardzo ciężko jest go usunąć z niechcianych miejsc. Należy rozpocząć układanie od dołu ściany, przykładając posmarowany zaprawą kamień po wcześniejszym wypoziomowaniu go. Zaprawa naniesiona na kamień powinna być w kształcie stożka, można to zrobić przy pomocy mocniejszego ruchu szpachelką. Należy pamiętać aby na środku kamienia było więcej kleju niż na jego rogach. Następnie dociskamy kamień do ściany i dobijamy go gumowym młotkiem tak aby równomiernie przylegał.
  4. Jeżeli mamy już ułożony kamień na równych powierzchniach możemy zacząć układać w rogach ściany. W tym celu powinno się przyciąć rogi pod kątem 45 stopni przy pomocy diamentowej szlifierki kątowej. Przy układaniu narożników można także przyjąć metodę na zakładkę tzn. jeden kamień wysuwamy tak aby wystawał o grubość płyty a drugi rogowy dosuwamy do niego. Następnie jeden pion wyżej kamień wcześniej dosunięty powinien wystawać o grubość płytki a ten wcześniej wystający dosuwamy i tak na przemian do samej góry. Przy każdym ułożeniu kamienia powinno się je dobić gumowym młotkiem oraz rogi obkuć młotkiem murarskim, aby pozbyć się ostrych zakończeń.
  5. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie kamienia a pyłu i kurzu. Najpierw najlepiej to zrobić suchą , miękką szczotką, a potem na mokro. Jak kamień wyschnie całkowicie warto zaimpregnować jego powierzchnię tak aby zabezpieczyć go przed uszkodzeniami.